Ima li koristi od prigovaranja?
11/09/2015
Mišljenja su podijeljena, čak i među stručnjacima. Jedni tvrde da prigovaranjem bezbolno izbacujemo negativne emocije, drugi da zaglupljujemo mozak. Slijede argumenti za i protiv!

Na svijetu, kažu psiholozi, postoje tri vrste ljudi. Za podjelu na optimiste i pesimiste znate. Za prve, čaša je uvijek polupuna. Za druge, poluprazna. A treća vrsta? To su oni za koje "čaša nije dovoljno čista", "zašto je konobar ubacio limun u čašu", "voda u čaši je suviše hladna", "ne želim čašu nego šalicu..." Ili, da skratimo, vrsta zvana vječni prigovaratelji!
Mark Zuckerberg im je olakšao "posao". Otkako postoji Facebook, svoje frustracije mogu svakodnevno objavljivati u obliku statusa. Nesumnjivo imate na Facebook listi prijatelja barem jednog strastvenog prigovaratelja, kojem ljeti smeta sunce, zimi snijeg, u jesen kiša, u proljeće pelud... Srećom da postoji ona "sakrij objave tog i tog korisnika" opcija pa više niste izloženi verbalnim proljevima tog vječnog kuknjatora. Ali što ako... ste baš vi danas svoj status posvetili grozomornom prometu, jučer kukali zbog reda u trgovini, a prošli se petak obrušili na spore i drske javne službenike. Što ako... ste vi vječni kuknjator? Ima li od toga neke koristi ili je došlo vrijeme da zauzdate jezik i prestanete se nervirati oko gluposti.
Pozitivne strane
Prigovaranje donosi osjećaj katarze.
Ili, zdravo seljački, kad se dobro iskukamo, bude nam lakše. Nemojte se odreći pisanja o svojim frustracijama jer psiholozi kažu da na taj način otpuštamo bijes i ono što nas muči. Osobe koje su zbog nekih velikih traumi potražile psihološku pomoć te u sklopu liječenja svoje probleme i osjećaje vezane uz njih bilježile, puno su se prije oporavile, mentalno i tjelesno, od onih koji su svoje osjećaje potiskivali.
Prigovarajući možemo steći prijatelje. Pa čak i upoznati ljubav svog života
Ne šalimo se. Zamislite situaciju: stojite u duuugom redu ispred šaltera u banci. Imate dvije opcije: šutjeti i nervirati se iznutra, čekajući svog red. Ili ispaliti na glas neku smiješnu opasku na račun situacije i potaknuti smijeh svojih "supatnika", komunikaciju... ili onog zgodnog frajera iza vas da smogne hrabrosti i obrati vam se.
Prigovaranje je jedan od preduvjeta za dugovječnost
Znanost kaže da prigovaratelji žive dulje od ljudi koji suzbijaju svoje emocije. Što je logično jer ne nagomilavaju u sebi frustracije i stres.
Negativne strane
Prečesto prigovaranje odbija ljude.
Nitko ne želi provoditi puno vremena u društvu osobe kojoj nikad ništa nije dobro i koja stalno oko nečeg kuka. Pogotovo kad su u pitanju gluposti. A, budimo realni, najšešće se nerviramo oko gluposti.
Prigovaranje ubija moždane stanice
Trideset minuta izloženosti negativnosti tj. osobama koje sve komentiraju kao loše i negativno (ili vlastitom kukanju), ubija neurone u mozgu. I to u onom dijelu mozga koji nam je potreban za riješavanje problema. Možda da ipak prestanete kukati, ti neuroni će vam prije ili kasnije zatrebati.
Novo
-
Problem neplodnosti: napraviti bebu puno je teže…
Neplodnost je nešto što pogađa i muškarce i žene, a u današnje vrijeme sve…
-
Na ovaj će numerološki kalkulator (koji otkriva…
Onda, koji je vaš numerološki broj? Idemo otkriti!
-
Kako sam provela ludi tjedan video-dejtanja…
Minutu dubokog disanja i dva gutljaja vina kasnije i bila sam…
-
Vrijeme je za reset uma i tijela! Ovo je sve što…
Sve što nam je potrebno za kvalitetan početak godine!
-
Možda vam trenutno prekid djeluje ko potpuni…
Možda vam se sada ne čini tako, ali pokušajte nam vjerovati na riječ...
-
Iz prve ruke: 6 žena otkrilo nam je kako su…
Neugodni simptomi samo su početak problema koji su snašli ovih šest…
Komentiraj